Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se situace na trhu práce proti minulému měsíci výrazně nezměnila. Zvolna roste počet volných pracovních míst a dál pokračují sezonní práce, a to zejména v zemědělství a stavebnictví. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se sice proti konci července zvýšil o 635 lidí, to je ale důsledek většího počtu absolventů škol a mladistvých, kteří se nahlásili na pracovních úřadech, uvedla mluvčí.
"Nezaměstnanost v srpnu nepřinesla žádné zásadní změny. Trh práce v létě zpravidla nezažívá velké výkyvy a letos to bylo stejně," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Letní měsíce jsou podle něj z hlediska nezaměstnanosti totiž ospalé. Firmy totiž sice provádí nové nábory a hledají nové zaměstnance, ale s tím, že nástupy směřují až na začátek školního roku, tedy na září. "Srpnová statistika potvrzuje stabilizaci situace na trhu práce," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
"Vývoj na trhu práce lze v posledních měsících charakterizovat výrokem 'žádné katastrofy, žádné dobré zprávy,' řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale dodal, že na konci roku se nezaměstnanost zřejmě vrátí nad hranici osmi procent. S tím kvůli konci sezónních prací počítají i další ekonomové. "Kromě nízké tvorby pracovních míst bude podíl zvyšovat i skutečnost, že v Česku každým měsícem o několik tisíc klesá počet obyvatel ve věku 15-64 let," dodal.
V evidenci úřadů bylo ke konci srpna 31.911 absolventů škol a mladistvých, tedy o 2769 více než v červenci a o 7248 více než ve stejnou dobu loni.
Volných pracovních míst úřady v srpnu evidovaly 40.579, tedy o 404 více než o měsíc dříve, proti loňskému srpnu jich však bylo o 1980 méně. Na jedno místo tak v současné době připadá 13,6 uchazeče, z toho nejvíce na Bruntálsku, kde o jedno místo usiluje téměř 50 lidí.
Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 36 okresů. Nejvyšší byl na Mostecku, kde činil 13,6 procenta. Zhruba dvanáctiprocentní nezaměstnanost byla i v okresech Bruntál, Ústí nad Labem a Karviná. Naopak nejmenší nezaměstnanost už tradičně měl okres Praha-východ (3,4 procenta), následuje Praha-západ s 4,2 procenta a Prachatice, Pelhřimov a Mladá Boleslav se shodnými 4,7 procenta.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 111.967 uchazečů o práci, tedy 20,3 procenta všech uchazečů vedených v evidenci.
Údaje jsou podle metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let.
zdroj: ČTK